Son Haberler
Anasayfa / BİLİM / Siyanur Nedir

Siyanur Nedir

Hidrosiyanik asidin tuzu veya esteri olan çok güçlü bir zehir.

Uluslar arası adı => Cyanide

Grubu => Inorganik

Kısaltmaları => Siyanur CN+ Sodyum Siyanur NacN

Herhangi bir şekilde görülebilen zararlı bir maddedir. Hidrocyanide gibi gaz şeklinde görülebileceği gibi, potasyumcyanide gibi katı olarak da muhafaza edilebilir. Bilinen en tehlikeli zehirlerden biridir, 0,2 gr siyanür, 70 kg ağırlığında bir insanıın bir kaç dakika içinde ölümüne sebep olabilir. Karbon monoksit gibi, hücresel asfeksi yoluyla ölüme yol açar. Metalurji endüstrisinde de kullanılmaktadır. Metaller ve organik maddelerle reaksiyona ve etkileşime girebilmektedir. Laboratuvar ortamında elde edildiği gibi, doğal ortamda da bazı bakteriler, mantar türleri ve yosun türleri tarafından salgılanmaktadır ve bazı besin maddeleri ile bitkiler de düşük miktarda siyanür içermektedir.

Siyanur İçeren Meyveler

Elma, kiraz, şeftali, kayısı ve erik gibi meyvelerin çekirdeklerinde siyanogenetik glikozid bulunmaktadır. Çocuklarda 5-25 çekirdek, ölüme sebep olabilmektedir. 

Siyanur Kullanım Alanları

  • Sodyum siyanür esas olarak maden endüstrisinde altın ve diğer değerli metallerin özümlenmesi için kullanılır. Bu uygulama, sodyum altın siyanür tuzu (veya altın sodyum siyanür) ve sodyum hidroksit üreten altın metali oksitlemek ve hava (oksijen) ve su varlığında çözülmeye neden olan siyanür için altının (I) yüksek afinitesini sömürür.
  • Benzer bir proseste, potasyum altın siyanür (KAu (CN) 2) üretmek için potasyum siyanür (KCN, sodyum siyanürün yakın bir akrabası) kullanılır. Bu ekstraksiyon prosesi için başka yöntemler mevcut değildir.
  • Siyanürden, siyanürik klorür, siyanojen klorür ve birçok nitril de dahil olmak üzere ticari açıdan önemli bazı kimyasal bileşikler türetilmiştir.
  • Organik sentezde, güçlü bir nükleofil olarak sınıflandırılan siyanür, farmasötik maddeler de dahil olmak üzere pek çok özel kimyasalda yaygın olarak bulunan nitriller hazırlamak için kullanılır.
  • Oldukça toksik olduğu için sodyum siyanür, yasadışı siyanür balıkçılığı ve entomologlar tarafından kullanılan kavanoz toplama gibi hızlı bir şekilde öldürmek veya sersemletmek için kullanılır.

Check Also

2019 Yılı 2′ inci İstanbul Seçimleri için Seçmen Sorgulama

31 Mart sonuçlarına göre Chp’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı, fakat AKP ve MHP tarafından 31 …