Son Haberler
Anasayfa / BLOG / Attrib Komutu – Dosyaları Gizleme Virusü- Resimli Anlatım

Attrib Komutu – Dosyaları Gizleme Virusü- Resimli Anlatım

Merhaba Arkadaşlar

Bu makalemde sizlere attrib komutu ile bilgi vermeye çalışacağım. Hemen hemen hiçbir antivüris Program’ının çözüm bulamadığı klasör ve dosya gizleme virüsü Windows’un kendi içinden komut satırından attrib komutunu yazarak gizli olan dosyaları tekrar görünür hale getirebiliyorsunuz. Genelde flash disklerde bulunan bu vuris 2,5 ve 3,5 inçlik hdd’lerde çalışmamaktadır. Sadece flash disklerde aktif olarak gözükmektedir. Şimdi sizlere resimli anlatım olarak bu sorundan nasıl kurtuluruz onu anlatacağım.

Flash diski bilgisayarımızın USB portuna takıyoruz ve sonra bilgisayarımı açıp takmış olduğumuz USB flash bellek hangi sürücü harfini almış ona bakıyoruz. Benim ki (G:) harfini almış

Sonra bilgisayarımızdan

Windows 7 lerde Sırası İle Başlat => Çalıştır => CMD yazıp enter basıyoruz

Windows 8 lerde Sırası İle Windows pencere tuşuna basıp arama kısmından CMD yazıp enter’a basıyoruz.

Daha sonra gelen siyah ekrana USB belleğin olduğu sürücü harfini yazıp iki nokta yazıyoruz enter’a basıyoruz Siyah ekran resimdeki gibi sizin verdiğiniz harfte olması gerekmektedir.

Şimdi komut satırında sıra attib komutunu yazmaya geldi. Şimdi g: sürücüne düştükten sonra

attrib -h -s /d /s *.* yazıp enter basıyorsunuz. USB belleğin içindeki dosya boyutuna göre işlem uzun sürebilir.

İşlem bittiğinde Komut satiri gene G: (Vermiş olduğunuz sürücü harfi) düştüğünde işlem başarılı şekilde tamamlanmış demektir.

Şimdi Bilgisayarım açıp USB belleği açıyoruz. Biraz önce içi dolu olduğu halde boş gözüken flash bellekte birkaç dosya oluşmuş. Sizin dosyalarınız isim yazmayan klasörün içerisinde sakın ha sakın o dosyayı silmeyiniz. Dosyanın içine girdiğiniz de göreceksiniz.

İsimsiz boş klasör dışında olanlar USB diskinize bulaşmış vurislerdir. Onları SHİFT+DELETE tuşlarına aynı anda basarak sonsuza dek silebilirsiniz.

 

Görüldüğü gibi gizlenen bütün dosyalarım İsmi olan klasör içerisinde geri geldi.

 

Emeğe Saygı

Ali Akcan

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır.

 

Check Also

2019 Yılı 2′ inci İstanbul Seçimleri için Seçmen Sorgulama

31 Mart sonuçlarına göre Chp’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı, fakat AKP ve MHP tarafından 31 …

40 yorum

 1. attrib komutunu yanlış yazmışsın. sürücü harfi :\>attrib /s /d -h -r -s *.*

  yada notepad aç attrib /s /d -h -r -s sürücü harfi:\*.*

  bilgi için teşekkürler.

  • Merhabalar ben yıllardır attrib -h -s /d /s *.* komutunu kullanıyorum. Attrib komutunun yanına yazılan her harfin bir ifadesi vardır. Harflerin açıklamaları aşağıdagiki gibidir. Siz komut satırında sürücü harfine düstüğünüzde Attrib komutunun yanına ihtiyacınız ne ise onu yazabilrsiniz. Ben evrensel olan komutları yazdım bu alınan vuris solucan yada her ne ise yapısına göre değişebilir işte o zaman aşağıdaki harflere göre ekleme yapabilirsiniz.

   +r : Sadece Okunur özelliğini aktive eder.
   -r : Sadece Okunur özelliğini kaldırır.
   +a : Arşiv özelliğini aktive eder.
   -a : Arşiv özelliğini kaldırır.
   +s : Sistem dosyası özelliğini aktive eder.
   -s : Sistem dosyası özelliğini kaldırır.
   +h : Gizli dosya özelliğini aktive eder.
   -h : Gizli dosya özelliğini kaldırır.
   /s : Komutun çalıştırıldığı klasörün alt klasörlerinde de bulunan dosyalarda etkili olmasını sağlar.
   /d : Komutu klasörlere de etkili olmasını sağlar.
   /? : Komut satırında yardım dosyasını görüntüler.

 2. emeğinize ve bilginize sağlık..bu işlemi flash bellekte yaptım başarılı oldum sayenizde ancak, her işlem yaptığımda
  ” system volume information ” dosyası gelmekte ve her defasında kes-kopyala dışında bunu silemiyorum..
  nasıl kurtulacağım, yardımcı olursanız minnettar kalacağım, saygılar..

  • Merhabalar Vural bey,

   System volume information dosyası sağ tıklayıp silemezsiniz bu bir sistem dosyasıdır. Eğer tamamen silmek isterseniz vergilerinize bir bilgisayara kopyalayıp flash diskinizi biçimlendirebilir siniz. Daha sonra flash belleğe dosyalarınızı geri yükleyebilirsiniz.

  • Merhaba,

   System Volume İnformation’u silmek için biçimlendirmeye gerek yok. CMD yi yönetici olarak çalıştır dedikten sonra Flash bellek harfine girip şu kodu çalıştırabilirsin.
   RD /S /Q “System Volume Information”

 3. benim d klasörümde disk.exe diye bir uygulama çıktı dosyalarımı görebilmek için o uygulamayı açmam gerekiyodu sonra flaş bellğimide taktığım için orayada bulaştı nasıl kurtulabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim

 4. Ben bu komutu
  sürücüharfi: -r -s -h /s /d *.* olarak yazıyordum aynı şey anlamına mı geliyor bilemedim ?

  • bu kodların herbirinin bir anlamı var. Benim yazdığım kodu resimde anlatığıldığı gibi yaparsanız eğer dosyalarınız bos bir klasör adı ile cıkar oradan dosyalarınızı alın kopyalayın en temiz cözüm flash diskinizi bicimlendirin. Takıldığınız yer tam olarak neresidir.

 5. FLash belleğimde hata var kendisi içerisinde kısayol oluşturmuş aynı isimle ve cift tıkladığım zaman aranan modül bulunamadı uyarısı karşıma geliyor ne yapmalıyım?

  • Hatica hanım. Attrib komutu çözüm olmadı ise flash disk içerisinde önemli verilerinizi kurtarmak istiyorsanız flash diskinizi tıklayın sağ üst tarafta windows arama kısmından *.* yazarak flash bellek içindki dosyalarınız bulursunuz onları kopyalayın flash belleğinizi bicimlendirin.

   • içinden dosya açtığım tüm klasör kendiliğinden yok oluyor… admin bilgilendirme için çok teşekkürler ancak ben de çoğunda -access denied- hatası pek azına da -unable to chance attribute- mesajı verdi 🙁 c sürücüsü aynı zamanda

 6. Çok teşekkür ederim,çare oldunuz,flash bellekte bu olay başımıza çok sık geliyor,neyse ki çaresi varmış

 7. Teşekkür ederim.

 8. erişim engellendi diyor ne apmalyım

 9. merhabalar. Bende PC değil de BELGELERİM diye yazıyor. Fark eder mi? Değiştiremiyorum

 10. Sorunlarınıza çare bulduysanız ne mutlu bana. Video anlatım isterseniz onuda kısa sürede çekebilirim.

  • admin hepsini yaptım ancak system volume information silinemiyor. ve recycle.bin tekrar çıkmaya devam ediyor. ne yapmalıyım

   • Benim her zaman tavsiyem dosyaları kurtardıktan sonra yedek alıp biçimlendirmek en temizi bence karar sizin ama şu yöntemi deneyebilirsin. System Volume İnformation’u silmek için CMD yi yönetici olarak çalıştır dedikten sonra Flash bellek harfine girip şu kodu çalıştırabilirsin. RD /S /Q “System Volume Information” Ama ben bu yöntemi denedim hiç onuda belirtiyim

 11. ya şeyy bende olmadı komut istemi ile aynı şey değilmi cmd?

 12. Hocam selamlar. 2008 R2 OS’lu sunucu üzerinde yer alan herhangi bir paylaşılan klasörün read only özniteliğini kaldıramıyorum. “attrib” komutlarıyla da denedim ancak maalesef sorun devam ediyor. Bu bir bug mıdır bu konuyla ilgili msüait olduğunuz bir anda yardımınızı rica ederim.

  Ayrıca ilgili klasör için “fsutil usn readdata” komutunu çalıştırdığımda “file attribute: 0x2010” olarak getiriyor.

  Sorun bir programın bu klasöre veri yazamaması gibi bir durum bu arada.

  Saygılarımla.

 13. size çok teşekkür ederim. bu kod hep işe yarıyor

 14. Merhaba benim sd kartta dosyalar var ama çalışmıyor görünür halde duruyor sadece tıkladığımda açılmıyor ne yapabilirim acaba

 15. Merhabalar

  Ben flash ımı bilgisayara takıp açmak istediğimde biçimlendirmeniz gerekiyor yazıyor. İçindeki bilgileri kaybetmek istemiyorum Ne yapmalıyım? Yardım eder misiniz? teşekkür ederim.

  • uzun zamandır site içeriklerine bakmadığım için mesajları geç cevap veriyorum kusura bakmayın. Haydar biçimlendir eğer içindeki office dosyaları ise My recovery files ile geri kurtarabilirsin. Senin durum sıkıntılı. Bir umut. Farklı farklı bilgisayarlara takdığında bazen istemiyor biçimlendirme.

 16. Merhaba benim 1tb Toshiba hdd var içindeki dosyalarımı göremiyorum. Yukarda söylediklerinizi denedim ama olmadı. PC’ye taktığım da iki ayrı bölüm olarak göründü HDD. Yerel Disk diyor. Farklı harf atayarak görmeyi denedim büyük boyutta görünen kısmına ama malesef olmadı. Bir bölüm 31.7 gb diğeri ise 899 gb olarak görünüyor. “C:\Program \MicroSD Card Recovery Pro ile içindeki dosyaları görüyorum ve bununla kurtarmam da mümkün. Ama bunu yaptığımda fotoların orjinal numaraları görünmüyor program kendi numaralama sistemi atıyor. Bunu orjinal numaralarını görerek çözebilmemin bir yolu varmıdır acaba? yardımcı olabilecek bir arkadaş varsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler…

  • Uzun zamandır site içeriklerine bakmadığım için mesajları geç cevap veriyorum kusura bakmayın. Attrib flash belleklerde geçerli bir komut. Bazı marka büyük boyutlu external hdd lerde işe yarıyor ama 1 tb’ lık diskte calışmaya bilir. Komut hatası olabilir. Senin durumun farklı senin yediğin vuris veya uygulama her ne ise disk yapısını bozmuş. Dosyalarını kurtarmak istiyosan My recovery files programı ile de kurtarabilirsin. Sonra biçimlendir fabrika ayarlarına geri dönsün :=) caylakcan@gmail.com mail atarsan daha detaylı yardımcı olmaya calışırım

 17. resimli video istiyoruz

 18. Selamlar attrib ile giremiyorum flash belleğimi ele geçiriği gibi telefonada bulastı sd kard açmıyor attrib ilede giremiyorum yardımcı olurmusununuz komutları yazdığımda ”is not recognized as an internal or external command,
  operable program or batch file.” uyarısı geliyor

  • Dostum uzun zamandır site içeriklerine bakmadığım için mesajları geç cevap veriyorum kusura bakma. Senin sorunun ap ayrı bir konu. Üsküdar civarında isen gel yardımcı olayım :=)

 19. sürücü içinde attrib -h -s /d /s *.* olarak deneyince bende düzeldi. teşekkürler. bu arada virüsün adı Trojan.VBCrypt. usb bellek içinde bir kısayol oluşturuyor ve kısayolu tıklayınca dosyalara erişilebiliyor. virüsü temizlemek için malwarebytes kullandım. virüs temizlendi fakat bu sefer dosyalara eriştiğim kısayolu tıklayınca dosyalara ulaşamadım. sizin dediğiniz gibi attrib komutunu cmd üzerinde kullanıp, dosyalarıma eriştim. teşekkürler.

  • Alper bey ben teşekkür ederim. Geç cevap verdiğim için kusra bakmayın flash bellek içerisindeki bu denli virusler için Nod32 internet Sec. cok işinize yarar.

 20. sayenizde teşekkürler

 21. Merhaba ben yapamıyorum e : yapıp enter basıyorum aşağıda attirib geçersiz şifre diyor kabul etmiyor nasıl hepsi aynı değilmi attiriblerin

  • Halime hanım uzun zamandır site içeriklerine bakmadığım için mesajları geç cevap veriyorum kusura bakmayın. Kısa zamanda video anlatım yapıp ekleyeceğim. CMD satırına geldiğiniz flash belleğiniz aldığı sürücü harfini doğru yazdığınıza eminseniz eğer resimli anlatımlarda bir sıkıntı yaşamazsınız. Sorun yaşamaya devam ediyorsanız eğer caylakcan@gmail.com mail adresine mail atarsanız daha net yardımcı olurum.

 22. gerçekten kodlar güzel ama düzenli şekilde kullanın bu kod tüm hataları silmez +r -s gibi kodlarda var :d iyi günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.